Szyby samochodowe

 

Marka samochodu Opis
ALFA ROMEO ALFA ROMEO - włoski producent samochodów wyścigowych, sportowych, luksusowych pojazdów osobowych oraz aut dostawczych. Od 1986 roku marka należy do koncernu FIAT.
AUDI AUDI - niemiecki producent samochodów osobowych z siedzibą w Ingolstadt w Bawarii, należący do koncernu Volkswagen AG. Założony w 1909 roku przez Augusta Horcha.
BMW BMW - niemiecki koncern motoryzacyjny produkujący od 1916 roku samochody osobowe, motocykle, skutery oraz silniki
CHEVROLET CHEVROLET - amerykańska marka motoryzacyjna należąca do koncernu General Motors, której samochody dostępne są w ponad 140 krajach na całym świecie. Jest czwartą najczęściej kupowaną marką samochodów na świecie.
CHRYSLER CHRYSLER - amerykański koncern motoryzacyjny produkujący m.in. samochody. W styczniu 2014 roku koncern został w całości przejęty przez Fiata. W wyniku fuzji obu firm utworzono nową spółkę: Fiat Chrysler Automobiles, która została zarejestrowana w Holandii, a której siedziba ze względów podatkowych znajduje się w Wielkiej Brytanii. Akcje nowej spółki notowane będą na giełdach w Nowym Jorku i Mediolanie. Fiat Chrysler Automobiles jest siódmym największym producentem samochodów na świecie.
CITROEN CITROEN - francuska marka samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych obecnie wraz z przedsiębiorstwem Peugeot tworząca koncern PSA.
DACIA DACIA - marka rumuńskich samochodów osobowych i dostawczych powstała w 1966 roku pod nazwą Uzina de Autoturisme Pite?ti w mieście Mioveni. Marka od początku współpracowała z koncernem Renault. Nazwa pochodzi od Dacji ? historycznej rzymskiej krainy na terenie obecnej Rumunii. Obecnie Dacia jest filią francuskiego koncernu Renault oraz największym rumuńskim eksporterem
DAEWOO DAEWOO / SSANGYONG - koreański producent samochodów.
DAF DAF - holenderska wytwórnia samochodów ciężarowych i autobusów z Eindhoven. Obecnie należy do grupy PACCAR. Zarząd przedsiębiorstwa oraz główne fabryki mieszczą się w Eindhoven. Kabiny oraz osie są produkowane w Westerlo (Belgia). Niektóre modele sprzedawane przez DAF, są zaprojektowane oraz produkowane przez Leyland Trucks.
DAIHATSU marka samochodów produkowanych przez japońskie przedsiębiorstwo Daihatsu Motor Company, Limited
FIAT FIAT - włoski koncern motoryzacyjny, mający swą siedzibę w Turynie. Znany głównie z produkcji pod swoją marką popularnych samochodów osobowych i dostawczych. 29 stycznia 2014 roku Fiat sfinalizował trwający pięć lat proces przejmowania koncernu Chrysler. W wyniku fuzji założono nową spółkę: Fiat Chrysler Automobiles, która ma formalną siedzibę w Holandii
FIAT FIAT - włoski koncern motoryzacyjny, mający swą siedzibę w Turynie. Znany głównie z produkcji pod swoją marką popularnych samochodów osobowych i dostawczych. 29 stycznia 2014 roku Fiat sfinalizował trwający pięć lat proces przejmowania koncernu Chrysler. W wyniku fuzji założono nową spółkę: Fiat Chrysler Automobiles, która ma formalną siedzibę w Holandii
FORD FORD - amerykański koncern motoryzacyjny założony 16 czerwca 1903 roku przez Henry'ego Forda w Detroit.
HONDA HONDA - japońska, międzynarodowa korporacja produkująca samochody, motocykle, skutery, samoloty, silniki oraz różnego rodzaju maszyny do celów budowlanych, rolniczych i innych. Obecnie jest największym producentem silników na świecie. Produkuje ich ponad 25 milionów rocznie. Zakłady produkcyjne umieszczono w ponad 30 różnych krajach. Główna siedziba znajduje się w Tokio.
HYUNDAI HYUNDAI - południowokoreański koncern założony przez Chung Ju-yung w 1947 jako przedsiębiorstwo budowlane; był jednym z największych konglomeratów (czeboli) Korei Południowej. Podobnie jak inne koreańskie firmy konglomerat stanął na skraju bankructwa w wyniku ogólnokrajowego kryzysu ekonomicznego. W ramach restrukturyzacji grupa rozdzieliła się ostatecznie na wiele odrębnych jednostek 1 kwietnia 2003.
IVECO IVECO - włoskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Turynie, kontrolowane przez koncern FIAT, specjalizujące się w produkcji samochodów dostawczych, ciężarowych, wojskowych i silników. Za pośrednictwem należącej doń spółki Irisbus jest również czołowym producentem autobusów i podwozi autobusowych.
JEEP JEEP - marka samochodów terenowych, produkowanych przez przedsiębiorstwo Willys dla armii amerykańskiej od 1941, później również dla zastosowań cywilnych. Obecnie samochody tej marki produkowane są przez koncern Fiat Chrysler Automobiles
KIA KIA - najstarsze koreańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne produkujące samochody osobowe i lekkie dostawcze, należące do grupy Hyundai Kia Automotive Group.
LANCIA LANCIA - włoska marka samochodów osobowych założona w 1906 roku w Turynie przez Vincenzo Lancia i Claudio Fogolin. Od 1969 roku marka należy do koncernu FIAT.
LAND ROVER LAND ROVER - brytyjska marka samochodów terenowych produkowanych w Anglii od 1948 roku początkowo przez firmę Rover, a następnie pod własną marką.
MAN MAN - spółka akcyjna z siedzibą w Monachium. Jedno z wiodących przedsiębiorstw produkujących samochody ciężarowe, autobusy, silniki oraz urządzenia przemysłowe pod marką MAN. Spółka notowana na Deutsche Börse wśród trzydziestu największych niemieckich spółek akcyjnych. Koncern zatrudnia na całym świecie ponad 33.400 pracowników (w 2007 r. grupa zatrudniała 55 tys. osób w 120 krajach), a jego roczne obroty wyniosły w roku 2005 ponad 7,4 miliardów Euro (w 2007 - 15,5 miliardów Euro).
MAZDA MAZDA - japoński producent samochodów osobowych mający swą siedzibę w mieście Hiroshima. Koncern został założony w 1920 roku przez Jujiro Matsuda.
MERCEDES MERCEDES - niemiecka marka samochodów produkowanych przez koncern Daimler AG (uprzednio DaimlerChrysler AG), zaś wcześniej przez koncern Daimler-Benz, popularnie nazywana Mercedes. Pod marką tą produkowane są samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe i autobusy. W kategorii samochodów osobowych, Mercedes-Benz uważany jest za jedną z najbardziej prestiżowych marek na świecie, zarazem jedną z najstarszych.
MINI MINI - mały samochód produkowany przez British Motor Corporation (BMC) i jej następców od 1959 aż do 2000 roku. W roku 2001 został zastąpiony przez nowe MINI. Pierwotna wersja tego samochodu zyskała sobie miano kultowej i stała się ikoną lat 60.
MITSUBISHI MITSUBISHI - ogólna nazwa japońskiego konglomeratu występującego pod nazwą Mitsubishi Group; także marka licznych przedsiębiorstw tej grupy, luźno powiązanych ze sobą jako keiretsu. Spółka akcyjna notowana na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
NISSAN NISSAN - marka samochodów należąca do japońskiego koncernu Nissan Motor Co. Ltd.
OPEL OPEL - niemieckie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe i dostawcze, należące do koncernu General Motors.
PEUGEOT PEUGEOT - francuska marka samochodów osobowych i dostawczych a także rowerów, motocykli i skuterów. Firmy Peugeot i Citroën tworzą koncern PSA.
PORSCHE PORSCHE - niemiecka marka produkująca samochody sportowe oraz luksusowe samochody osobowe założona w 1931 roku przez Ferdinanda Porsche. Porsche jest jedną z największych niezależnych niemieckich firm produkujących samochody seryjnie. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Stuttgart-Zuffenhausen. Spółka notowana na giełdzie frankfurckiej.
RENAULT RENAULT - to istniejący od 1899 r. we Francji producent samochodów, będący zarazem jedną z najstarszych firm samochodowych. Koncern zatrudnia 130 tys. pracowników na całym świecie, z czego 63 tys. we Francji[1], jednak jedynie około 20% produkcji realizuje we Francji[2]. Odsetek ten jest nieco wyższy w przypadku silników (29%)
ROVER ROVER - brytyjski producent, a później także marka samochodów wytwarzanych w fabryce Longbridge w Birmingham od 1883 roku. Początkowo firma zajmowała się produkcją rowerów. Rover wprowadził obecny model rowerów ? napędzanych łańcuchem oraz o wielkości koła tylnego równej wielkości koła przedniego.
SAAB SAAB - oddział motoryzacyjny szwedzkiego przedsiębiorstwa lotniczego SAAB założonego w 1937 roku w Linköping założony w 1947 roku wytwarzający samochody osobowe.
SCANIA SCANIA - szwedzkie przedsiębiorstwo produkujące samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe, autobusy oraz silniki wysokoprężne dla pojazdów ciężarowych, morskich oraz różnych zastosowań przemysłowych, założone w 1891 roku w Malmö.
SEAT SEAT - hiszpańskie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe, obecnie należąca do grupy Volkswagena.
SKODA SKODA - czeskie przedsiębiorstwo produkujące samochody, obecnie należące do grupy Volkswagena.
SSANGYONG DAEWOO / SSANGYONG - koreański producent samochodów.
SUBARU SUBARU - japońska marka produkująca samochody osobowe należąca w 16,5 % do koncernu Toyota Motor Corporation założona 7 lipca 1953 roku. Nazwa Subaru oznacza w języku japońskim plejady, które zostały umieszczone w logo firmy.
SUZUKI SUZUKI - japońskie przedsiębiorstwo produkujące wiele modeli samochodów, motocykli, silników do motorówek i wiele innych silników spalinowych różnego zastosowania. Należy do wielkiej czwórki (Suzuki, Yamaha, Honda oraz Kawasaki) największych dystrybutorów motocykli na świecie. Suzuki posiada 15 fabryk w 14 krajach i 133 dystrybutorów w 119 krajach.
TOYOTA TOYOTA - marka samochodów, produkowanych przez japoński koncern Toyota Motor Corporation firmę zajmującą pod względem obrotów 14. miejsce w świecie (wg stanu na styczeń 2014) i zatrudniającą ponad 333 tys. pracowników (wg stanu na rok 2013). W lipcu 2012 r. liczba pojazdów wyprodukowanych przez Toyotę przekroczyła 200 milionów
VOLKSWAGEN VOLKSWAGEN - niemiecki producent samochodów produkowanych przez koncern Volkswagen AG od 1937 roku. W dosłownym tłumaczeniu znaczy ?Samochód ludu?.
VOLVO VOLVO - szwedzkie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe należące do Geely Automobile